Články a názory na tomto blogu jsou pouze mé vlastní (a více či méně ironické), a mohou se časem měnit. Blog slouží čistě pro zábavu a odreagování. Vznikl za mých pubertálních časů, a v té podobě zůstává dodnes. Odpusťte dospělému člověku, že se rád vrací do svých rozjívených let. ☺☻♥

Proklaté dítě a Sexy zombíci

19. october 2016 at 9:41 | Panda aneb M_Y |  Recenze
Krátké slovo úvodem: Recenze se týká knihy Prokleté Dítě a filmu Warm Bodies. Omluvte případné spoilery a sprostotu mého jazyka, ale potřebuju se vybouřit, a kde jinde to mohu svobodně udělat, aniž bych viděla kyselé obličeje? (....lol.)


***

To takhle jdete kolem knihkupectví a vidíte, že už se prodává nová "kniha" z Potterovské série. Zapálí se ve vás fanouškovský oheň, který uhasí vyvěšená cenovka, nicméně neodoláváte dlouho a nakonec si docela pěkně přebalenou knihu koupíte a nadšeně začnete číst ještě v tramvaji domů.
A zažijete jedno z největších (.....), vlastně asi NEJVĚTŠÍ knižní zklamání vašeho života. Největší fanouškovské zklamání knižního života. Takhle totálně rozhozená a nasraná z knihy jsem totiž byla jen asi jednou.
Proč..?

Kniha, jak víme, vznikla jako scénář k divadelní hře, přičemž samozřejmě hra tu byla dříve a kniha se prostě vydala, aby i ta masa potterfandů, co se nedostane na představení věděla, o co přišla. Nakolik s tím má společného Rowlingová neumím říct a jsem líná googlit, ale jelikož se pod to podepsala, očividně to schvaluje. A to mě fakt bolí, protože to ve mě vytváří dost otravnou domněnku, že se podepsala už jen kvůli penězům. Nicméně to nebudu rozebírat, protože tahle fakta neznám, a přejdu k tomu, co mi na prokletém děcku tak strašně vadí.

Zaprvé, za druhé i za desáté je to jedna jediná věc : logika. Znáte to - je vymyšlen svět, ve kterém se postavy chovají takhle, společnost funguje takhle, kouzlení takhle, OBRACEČE ČASU TAKHLE. No a najednou začnete číst něco, co se vydává za plnohodnotnou součást, vlastně pokračování toho všeho, a dostanete takovou zatracenou směs volovin, že se vám protočí panenky a nevěřícně vypustíte vzduch z plic na první čtvrtině knihy asi desetkrát. Kouzelnické zákony si autoři hry upravují jak chtějí, z hlavních postav dělají ukňourané sentimentální debily a z dětí ukňourané fracky co by zasloužily dostat pořádně přes hubu. Jediná, opakuji JEDINÁ postava, která mi témě nevadila, byl Scorpius, a stejně se přesto, že byl ve Zmijozelu, choval jako roztomilý Huffelpuffík. A věc jménem DELFIE poslala celou postavovou eskapádu do prdele. Takže víte co? Nevěřím jim, že jsou živí, nevěřím jim, že jsou to děti našich hrdinů, nevěřím jim jejich komplexy - a KTEREJ VŮL BY URÁŽEL NĚKOHO, KDO BY HO PODLE TĚCH URÁŽEK MOHL ZABÍT VELMI, VELMI SNADNO A S POTĚŠENÍM? Když si ve druháku mysleli, že Harry Potter je Zmijozelův dědic, šli mu z cesty - tady se o někom tvrdí, že je dědic a syn VOLDEMORTA, a píšou mu na kufr ekvivalent českého "si kokot". Když k tomu přidáte děj, kterej je založenej na záchraně jednoho, opakuji JEDNOHO již mrtvého člověka, přestože kdyby měli v hlavě víc než jednu rozpadlou mozkovou buňku, mohou zachráni ÚPLNĚ VŠECHNY, tak se prostě v mém případě naprosto distancujete od četby, odmítnete, že to má co dělat s Potterovskou ságou a začnete s tím zacházet jako s poměrně dobře vysTavěnou fanfikcí, která je ale dějově podprůměrná a nehodící se.
Protože nechat Harryho v takových sračkách, v jakých byl na konci knihy, to se prostě nedělá. Harry Potter pro mě zkončil sedmou knihou, byť trochu debilní kapitolou "o 19 let později", ale prostě zkončil. Zaslouží si odpočívat v pokoji. Zaslouží si mít fanoušky pisatele, kteří mohou vymýšlet co se dělo dál (a četla jsem jednu vážně nádhernou fikci od Mayi - stomilionkrát lepší pro mé srdce než PD). Tohle, tohleto Prokleté dítě, si nezaslouží ani náhodou. Ne v mém světě.

Shrnutí: Tímto skládám čest před autory divadelní hry, která je napsaná velmi efektivně a na pohled a potěchu oka je jistě nezapomenutelná, protože speciálních efektů tam musí být dost a dost. Neviděla jsem ji, a myslím, že si místo ní pustím spíš The Very Potter Musical, ale - dobrá. A zároveň tímto za sebe říkám, že to není pokračování. Že to je fanfikce. A tak na to budu nahlížet, abych si z Harryho uchovala všechno tak, jak si pamatuju z dětství.

***

Mno. A protože toho mám hodně, jedna škola, druhá škola, stěhování a další tyhle srandy, včetně zlomeného srdce z výše popsané knihy, hodnocení filmu, které se chystám nasat vzápětí, vám bude připadat zřejmě velmi nadhodnocené, snad i slaboduché a nevěrohodné. Jenže já se potřebovala vyléčit. Potřebovala jsem fluffík, potřebovala jsem trošku té nepřeslazené romantiky a trošku pozitivního pohledu na svět. A tak se stalo, že jsem koukala na Novinkách, že Jennifer Lawrence randí s nějakým režisérem, následně jsem zjisila že randila předtím s chlápkem z X-menů, po jeho vyhledání jsem zjistila, že to byl kupodivu Beast a že je mezi fotkama na googlu jedna, kde vypadá jako ultra-mrtvě-roztomilý emo, a že si pamatuju jak běžely nějaké trailery k filmu ala Stmívání o tom, jak se zombie srdce opět rozbuší. Tedy jsem to pokládala za kravinu nehodnou mého zájmu, ale najednou se zažehla emo jiskřička mého gothického srdce a už jsem jela na megauploadu.


Dámy a pánové, myslete si o mě co chcete, ale ten film je boží, a Ar je takovoj fluffík se zjevem kombinace Gerarda Waye a Střihorukého Edwarda, že jsem se do jeho chrčení a xichtění a mrtvolně průzračných očí a střapatých vlasů a černých stínů pod očima platonicky zamilovala. NAVÍC - ten film opravdu není špatnej. Na to, jak moc zranitelný a v podstatě stupidní a jak blboučký téma to je, neni to béčko. Je to napadnutelný z mnoha stran, ale neni to béčko. Komparz bych vylepšila, ale NENI TO BÉČKO. Je to prostě zombie love story, která nijak strašně netlačí na děj a celá vyznívá tak strašně roztomile, až se vám chce na konci poňuchňat aspoň nějakého plyšáka. Navíc neukazuje toliko skepticizmu a hysterie, ale končí opravu friendly endem, ve kterém lidi a zombie žijí vedle sebe a nikdo už nemá předsudky. No není to v dnešním světě krása?
Já vím, že mám na chlapy ujetej vkus, a že dost často zahrnuje dlouhé vlasy a trochu toho emovzhledu, nebo rockerského/metalového vzhledu - koneckonců můj drahý muž má delší vlasy než já - a že občas slintám (nebo prostě jen obdivuju) naprosto netypické hrdiny, jako Abe z Hellboye atd. Tenhle zombík je prostě ňuchňací klučina, a i když Tom Hiddelston jako Adam v Only lovers left alive byl zatraceně chlapácky sexy, tenhle je nevinně sexy a přesně to sem potřebovala. A když se u toho filmu ještě tlemíte jak hovádka (scéna, kdy se slečna převléká a svlékne si tričko - vnitří monolog zombíka zahlásí: "holy shit", za chvíli si sundá kalhoty: "hooooooly shit" a podobně) - ano, ano, děkuji, pustím si to dnes znovu, a zítra, a aspoň desetkrát, než mě to přestane bavit.

No to víte. Unavenému člověku stačí ke štěstí málo.

Pěkný deštivý den a may the fluff be ever in your favor.
P
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 BenyC BenyC | Email | 16. january 2017 at 22:08 | React

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 1. april 2017 at 11:25 | React

Prokleté dítě jsem si naštěstí půjčila v knihovně, takže jsem nepřišla ani o korunu (u nás ve školní knihovně se neplatí ani poplatky za registraci, takže opravdu ani o haléř) a s kamarádkou jsme se shodly na tom, že na fanfiction.net je plno hodnotnějších dílek týkající se HP univerza na kterých jejich autoři nevydělali ani korunu.
Smutné na tom je, že k Prokletému dítěti dala Rowlingová vůbec svolení, vzhledem k té logice, protože jak je vidět na Fantastických zvířatech a kde je najít(film vyšel v listopadu 2016), ona sama scénáře psát umí (dle mého skromného úsudku), tak nevím, kde se stala chyba.
Scorpius nebo jak se ten mrňousek jmenoval se mi taky dost zamlouval, ale to je na té divadelní hře asi vše.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama