Články a názory na tomto blogu jsou pouze mé vlastní (a více či méně ironické), a mohou se časem měnit. Blog slouží čistě pro zábavu a odreagování. Vznikl za mých pubertálních časů, a v té podobě zůstává dodnes. Odpusťte dospělému člověku, že se rád vrací do svých rozjívených let. ☺☻♥

October 2016

Proklaté dítě a Sexy zombíci

19. october 2016 at 9:41 | Panda aneb M_Y |  Recenze
Krátké slovo úvodem: Recenze se týká knihy Prokleté Dítě a filmu Warm Bodies. Omluvte případné spoilery a sprostotu mého jazyka, ale potřebuju se vybouřit, a kde jinde to mohu svobodně udělat, aniž bych viděla kyselé obličeje? (....lol.)


***

To takhle jdete kolem knihkupectví a vidíte, že už se prodává nová "kniha" z Potterovské série. Zapálí se ve vás fanouškovský oheň, který uhasí vyvěšená cenovka, nicméně neodoláváte dlouho a nakonec si docela pěkně přebalenou knihu koupíte a nadšeně začnete číst ještě v tramvaji domů.
A zažijete jedno z největších (.....), vlastně asi NEJVĚTŠÍ knižní zklamání vašeho života. Největší fanouškovské zklamání knižního života. Takhle totálně rozhozená a nasraná z knihy jsem totiž byla jen asi jednou.
Proč..?

Kniha, jak víme, vznikla jako scénář k divadelní hře, přičemž samozřejmě hra tu byla dříve a kniha se prostě vydala, aby i ta masa potterfandů, co se nedostane na představení věděla, o co přišla. Nakolik s tím má společného Rowlingová neumím říct a jsem líná googlit, ale jelikož se pod to podepsala, očividně to schvaluje. A to mě fakt bolí, protože to ve mě vytváří dost otravnou domněnku, že se podepsala už jen kvůli penězům. Nicméně to nebudu rozebírat, protože tahle fakta neznám, a přejdu k tomu, co mi na prokletém děcku tak strašně vadí.

Zaprvé, za druhé i za desáté je to jedna jediná věc : logika. Znáte to - je vymyšlen svět, ve kterém se postavy chovají takhle, společnost funguje takhle, kouzlení takhle, OBRACEČE ČASU TAKHLE. No a najednou začnete číst něco, co se vydává za plnohodnotnou součást, vlastně pokračování toho všeho, a dostanete takovou zatracenou směs volovin, že se vám protočí panenky a nevěřícně vypustíte vzduch z plic na první čtvrtině knihy asi desetkrát. Kouzelnické zákony si autoři hry upravují jak chtějí, z hlavních postav dělají ukňourané sentimentální debily a z dětí ukňourané fracky co by zasloužily dostat pořádně přes hubu. Jediná, opakuji JEDINÁ postava, která mi témě nevadila, byl Scorpius, a stejně se přesto, že byl ve Zmijozelu, choval jako roztomilý Huffelpuffík. A věc jménem DELFIE poslala celou postavovou eskapádu do prdele. Takže víte co? Nevěřím jim, že jsou živí, nevěřím jim, že jsou to děti našich hrdinů, nevěřím jim jejich komplexy - a KTEREJ VŮL BY URÁŽEL NĚKOHO, KDO BY HO PODLE TĚCH URÁŽEK MOHL ZABÍT VELMI, VELMI SNADNO A S POTĚŠENÍM? Když si ve druháku mysleli, že Harry Potter je Zmijozelův dědic, šli mu z cesty - tady se o někom tvrdí, že je dědic a syn VOLDEMORTA, a píšou mu na kufr ekvivalent českého "si kokot". Když k tomu přidáte děj, kterej je založenej na záchraně jednoho, opakuji JEDNOHO již mrtvého člověka, přestože kdyby měli v hlavě víc než jednu rozpadlou mozkovou buňku, mohou zachráni ÚPLNĚ VŠECHNY, tak se prostě v mém případě naprosto distancujete od četby, odmítnete, že to má co dělat s Potterovskou ságou a začnete s tím zacházet jako s poměrně dobře vysTavěnou fanfikcí, která je ale dějově podprůměrná a nehodící se.
Protože nechat Harryho v takových sračkách, v jakých byl na konci knihy, to se prostě nedělá. Harry Potter pro mě zkončil sedmou knihou, byť trochu debilní kapitolou "o 19 let později", ale prostě zkončil. Zaslouží si odpočívat v pokoji. Zaslouží si mít fanoušky pisatele, kteří mohou vymýšlet co se dělo dál (a četla jsem jednu vážně nádhernou fikci od Mayi - stomilionkrát lepší pro mé srdce než PD). Tohle, tohleto Prokleté dítě, si nezaslouží ani náhodou. Ne v mém světě.

Shrnutí: Tímto skládám čest před autory divadelní hry, která je napsaná velmi efektivně a na pohled a potěchu oka je jistě nezapomenutelná, protože speciálních efektů tam musí být dost a dost. Neviděla jsem ji, a myslím, že si místo ní pustím spíš The Very Potter Musical, ale - dobrá. A zároveň tímto za sebe říkám, že to není pokračování. Že to je fanfikce. A tak na to budu nahlížet, abych si z Harryho uchovala všechno tak, jak si pamatuju z dětství.

***

Mno. A protože toho mám hodně, jedna škola, druhá škola, stěhování a další tyhle srandy, včetně zlomeného srdce z výše popsané knihy, hodnocení filmu, které se chystám nasat vzápětí, vám bude připadat zřejmě velmi nadhodnocené, snad i slaboduché a nevěrohodné. Jenže já se potřebovala vyléčit. Potřebovala jsem fluffík, potřebovala jsem trošku té nepřeslazené romantiky a trošku pozitivního pohledu na svět. A tak se stalo, že jsem koukala na Novinkách, že Jennifer Lawrence randí s nějakým režisérem, následně jsem zjisila že randila předtím s chlápkem z X-menů, po jeho vyhledání jsem zjistila, že to byl kupodivu Beast a že je mezi fotkama na googlu jedna, kde vypadá jako ultra-mrtvě-roztomilý emo, a že si pamatuju jak běžely nějaké trailery k filmu ala Stmívání o tom, jak se zombie srdce opět rozbuší. Tedy jsem to pokládala za kravinu nehodnou mého zájmu, ale najednou se zažehla emo jiskřička mého gothického srdce a už jsem jela na megauploadu.


Dámy a pánové, myslete si o mě co chcete, ale ten film je boží, a Ar je takovoj fluffík se zjevem kombinace Gerarda Waye a Střihorukého Edwarda, že jsem se do jeho chrčení a xichtění a mrtvolně průzračných očí a střapatých vlasů a černých stínů pod očima platonicky zamilovala. NAVÍC - ten film opravdu není špatnej. Na to, jak moc zranitelný a v podstatě stupidní a jak blboučký téma to je, neni to béčko. Je to napadnutelný z mnoha stran, ale neni to béčko. Komparz bych vylepšila, ale NENI TO BÉČKO. Je to prostě zombie love story, která nijak strašně netlačí na děj a celá vyznívá tak strašně roztomile, až se vám chce na konci poňuchňat aspoň nějakého plyšáka. Navíc neukazuje toliko skepticizmu a hysterie, ale končí opravu friendly endem, ve kterém lidi a zombie žijí vedle sebe a nikdo už nemá předsudky. No není to v dnešním světě krása?
Já vím, že mám na chlapy ujetej vkus, a že dost často zahrnuje dlouhé vlasy a trochu toho emovzhledu, nebo rockerského/metalového vzhledu - koneckonců můj drahý muž má delší vlasy než já - a že občas slintám (nebo prostě jen obdivuju) naprosto netypické hrdiny, jako Abe z Hellboye atd. Tenhle zombík je prostě ňuchňací klučina, a i když Tom Hiddelston jako Adam v Only lovers left alive byl zatraceně chlapácky sexy, tenhle je nevinně sexy a přesně to sem potřebovala. A když se u toho filmu ještě tlemíte jak hovádka (scéna, kdy se slečna převléká a svlékne si tričko - vnitří monolog zombíka zahlásí: "holy shit", za chvíli si sundá kalhoty: "hooooooly shit" a podobně) - ano, ano, děkuji, pustím si to dnes znovu, a zítra, a aspoň desetkrát, než mě to přestane bavit.

No to víte. Unavenému člověku stačí ke štěstí málo.

Pěkný deštivý den a may the fluff be ever in your favor.
P