Články a názory na tomto blogu jsou pouze mé vlastní (a více či méně ironické), a mohou se časem měnit. Blog slouží čistě pro zábavu a odreagování. Vznikl za mých pubertálních časů, a v té podobě zůstává dodnes. Odpusťte dospělému člověku, že se rád vrací do svých rozjívených let. ☺☻♥

Kterak se Panda vrhla do akvaristiky

9. july 2016 at 14:34 | Panda aneb M_Y |  ...a ostatní ptákoviny
Jak jistě víte, jsem stvoření, co si povětšinou mnohem více rozumí se zvířaty, než lidmi. A jestli to nevíte, víte to teď. Vždycky jsem měla radost, když doma bylo něco chlupatého, ať už to byla naše báječná fenka, nějaký ten křeček nebo papoušek (opeřený, samozřejmě). Bavilo mě "tunit" jim domečky, aby se měli fakt dobře, a pak je pozorovat. Papouškům se bohužel nedařilo (nejspíš kvůli psím mikrobům, nebo byli přešlechtění, nebo prostě zverimex), křečci džungerští byli tříletí krásní držáci, a potkan mě naučil, že zverimex už nikdy, a hlavně, že bez odborných článků a rad zkušených chovatelů ani ránu. Ušetřila bych sobě luxusní kousnutí a potkanici dva měsíce života v pro ní mizerných podmínkách.

Takže rada číslo jedna pro chov jakéhokoliv domácího zvířete: Informujte se, a informujte se kvalitně. Nevěřte prodavačům v pet centrech, ale najděte si knihy, články, diskusní fóra a rady zkušených chovatelů. Předejdete mnoha problémům a zajistíte zviřátku i sobě bezproblémový domov.

Když teď teda tak mluvím o chlupatých věcech, proč najednou ryby? Nikdy jsem k nim neměla nijak zváštní vztah a nepřišlo mi atraktivní mít doma něco, co nemůžu pomazlit.
Jenže.
Kamarád, který je fitness trenér a ke kterému občas chodím, je do ryb blázen. Nejen, že má rád rybaření jako takové, ale má akvária. A to tak, že hodně. V práci (co si pamatuju) tak pět, doma nevím. A ohromně o tom umí vykládat. A když si člověk týden co týden navykl chodit mu do kanclu, a před placením si místo fronty lidí sednout do křesla před akvárko - přičemž si postupně vyslechnete všechno možné o chovu, o rostlinách, o údržbě, problémech, tomohle, tamtom - je strašně snadné se zamilovat. Já se zamilovala. Mít doma kousek takového živého biotopu je prostě nádhera. A protože je v plánu do budoucna pes, křeččice odešla v úctyhodných skoro třech letech a jiného chlupáře jsem nechtěla, rozhodla jsem se, že do toho půjdu. Přesněji, do nano akvária.
Nano akvárium je vlastně malá nádrž do 50-60 litrů. Dělají se od cca desetilitrových, přes 12,15,20,25 a tak dál. Slušné akvárium i s vybavením se dá koupit od značky Diversa, a 25l vyjde třeba na vyprodeje24 na 940,- i s filtrem, topítkem a světlem. Pak zbývá substrát pro rostliny (od 90,- do 300,- za kilo), písek (skvělý třeba černý písek flexiobklady za 30,- kilo namísto předražených barvených akvapísků), založit, měsíc nechat běžet a pak vpustit ryby.
Jedna poznámka: dobrá akvária (dobrá pro ryby) jsou vždycky hranatá, tudíž ne koule. Ryba se v ní špatně orientuje a je zmatená, navíc má koule minimální dno, málo možností úkrytů, malou plochu hladiny a celkově většinou příliš malý objem. I betta bojovnice, která dokáže přežít v plastovém kelímku ve zverimexu, má mít ideálně alespoň 15 litrů (a třeba v Německu je minimální hranice na jednu rybu 5l, takže by vám dvoulitrové bettárium ani neprodali). Do koule patří dekorace nebo když už, vodní/vodomilné rostliny. Těm pak na okně jen dolýváme vodu a můžeme je použít jako pěstírnu pro nádrž.
I hranatá akvária malých objemů nejsou pro každého. Doporučuji například rybicky.net , kde si v atlasu můžete najít konkrétní druh, náročnost chovu, doporučený počet a minimální objem vody.

Já zatím zakoupila Diversu 25l. První chybu kterou jsem udělala bylo to, že jsem se nechala zlákat krásnými aquascapingovými nádržemi a vytváření prostředí. Takže sem nacestičkovala černý písek s jemným křemičitým a dala tam antickou rozbořeninu jako dekoraci. Plus rostliny, samozřejmě. A kde že byla ta chyba? Zaprvé, když jsem napouštěla, i přes úsilí a pomalé napouštění se část písku promíchlala, protože nebyla vysloveně oddělená kamínky apod. To by se ještě dalo. Ale zadruhé, když přišly krevetky, tak i dvě malé krevetky kakají. Jistě. A na tom běloučkém písečku je to zatraceně vidět. Takže pokud nemáte jenom rostrlinnou nádrž, dejte písek černý - rybám je fajn, lépe se vybarvujou, a nemusíte se vztekat když se vám to smíchá. Touhle mojí chybou sem si zajistila, že zanedlouho budu muset akva předělat - ještě, že tam jsou zatím jen ty krevetky. Jinak se mi tam už povedlo přemnožit řasu - údržba ale spolu s ubráním světla zatím báječně zabrala. Navíc se tam objevilo pár šnečků, kterým řasa ohromně jede (nejspíš dáreček přivezený s rostlinami). Krevetám se tam pořád líbí a vypadají spokojeně, voda je čistá, takže je snad všechno v pořádku
S nápadem, že bych tuhle nádrž mohla převézt k rodičům, jsem koupila ještě 30l nano led, taky od Diversy, na které zatím čekám. Protože jsem zatraceně netrpělivá, koupila jsem v Hornbachu (kde mají mimochodem vynikající akvaristiku) ještě 12l, ve které jsem založila pěstírnu. Bez zářivky a filtru, jen podklad a rostliny a pěkně kousek od okna s přirozeným světlem (modlím se, aby to fungovalo - nemá důvod nefungovat, a případě přemnožení řas to prostě zastíním). A asi tam pořídim právě betku, aby trochu vířila vodu, vytvářela hnojivo, a pak ji předám do jedné z větších nádrží a nechám tam když už něco, tak jen krevetky, které jsou fantastické a krásně se starají o rovnováhu na dně. Nicméně zde je zatím v mých znalostech mezera, zda krevetky do nádrže bez filtru mohou. Hm. Takže uvidíme. Možná by šla taky použít na nějakou tu rybí školku.

Co se dá do malých nádrží jako mám já vůbec dát? Já zatím zvažuji malé druhy razborek, endlerky tygří a paví očka. S počtem se to nesmí přehnat, aby z nádrže nebyla rybí polívka, a aby měl každý obyvatel dost svého prostoru na plavání. Opět odkazuji na rybicky.net, kde se jak v diskuzi, tak v atlasech dočtete co je třeba. Jinak chci mít hustě osídleno rostlinami, a samozřemě i ty krevetky. A budu doufat, že se udrží biologická rovnováha a nádrž bude krásně prosperovat. Umělé přihnojování nebo CO2 zatím neplánuju, tak se mi snad vydaří odptimálně vyvážit všechno ostatní.

Co tedy zdravá nádrž potřebuje? Filtr, s nepřetržitým provozem. Náchylější ryby topítko pro udržení teploty. Dno se substrátem pro rostlliny a písek. Kořeny, kameny a jiné dekorace sloužící jako úkryt rybám. Světlo s časovačem, aby rostliny prospívaly (pozor na přemíru světla, to je pro změnu ráj pro řasy). A nakonec dobře spočítaný počet osadníků, a trochu té vaší láskyplné péče. Obecně platí, že čím větší nádrž, tím lepší a méně častá údržba - ve větším množství vody se lépe udržuje rovnováha. Některé pak mohou fungovat i bez filtru, na druhou stranu ale některé druhy ryb potřebují proud nebo vzduchování (=provzdušňování vody). Čištění nádrže funguje tak, že odčerpáme ne víc jak třetinu vody (například při odkalování dna = zbavování se nečistot ulpělých v písku pomocí jednoduché hadice s pumpičkou), a dopustíme odstátou, čistou vodou. Houbičkou bez saponátů můžeme otřít sklo zevnitř, a případně jednou za čas vyndáme z filtru výplň a párkrát ji promneme v kýblu/jiné stojaté vodě. Pozor na vypínání filtru - při větší jak dvouhodinové přestávce začnou umírat nitrifikační bakterie důležité pro chod nádrže. A taky je u náročných druhů třeba hlídat chemii vody - Ph, dusičnany a další věci, které se pak většinou musí upravovat uměle.

Tohle je zhruba výčet, co jsem se naučila za poslední měsíc. Nejsem zkušený akvarista, ale ohromně mě to chytlo a jsem připravená se dál učit a objevovat. Důležité pro mě je, aby se ryby cítily dobře a já je mohla nerušeně obdivovat. Tak mi držte palce - a pokud máte chuť, podělte se se zkušnostmi. Samozřejmě přijímám i rady, nápady nebo prostou kritiku - jak řikám, k odbornosti v tomto směru mám daleko, a byť se hodně ptám, všechny otázky rozhodně zodpovězeny nejsou.

(S)mějte se!

P.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama