Články a názory na tomto blogu jsou pouze mé vlastní (a více či méně ironické), a mohou se časem měnit. Blog slouží čistě pro zábavu a odreagování. Vznikl za mých pubertálních časů, a v té podobě zůstává dodnes. Odpusťte dospělému člověku, že se rád vrací do svých rozjívených let. ☺☻♥

Tehdy a teď, aneb Pocahontas

25. june 2015 at 21:50 | Panda aneb M_Y |  Recenze
Článek obsahuje spoilery. Velmi mnoho spoilerů. Tak abyste věděli.

Dneska jsem si po pěkných pár letech (...odhadem tak po dvanácti) pustila Pocahontas. Však víte, tu Disneyovku. Co promílaj i v Simpsnech, protože je podle příběhu a přitom vůbec není podle příběhu. A je to vlastně takovej nedospělej Avatar. Mno. A důvod, proč o tom teď píšu je ten, že mě vlastně strašně zajímá, jak se k dětským pohádkám stavějí tvůrci filmů. Mají nějaké své děti/děti kohokoliv ze štábu, kterým občas z připravovaného dobrodružství něco ukážou? Kterým převypráví příběh před spaním? Kterým třeba ukážou kresby a předvedou chování hlavních hrdinů, a zeptaj se jich na názor? Dětský svět je přeci uplně jiný, a není to v tom, že by něco nechápali nebo neocenili... prostě mají uplně jiný pohled.
Třeba já.
Jako dítě jsem vůbec neřešila, že je Pocahontas docela kost a Smith blonďák. Neřešila sem, co cítí Indiání k bělochům a opačně, prostě jedni byli bílí, druzí hnědí a nakonec se měli rádi, což bylo v pořádku. Bílí přišli odjinud a chtěli ničit, ale hlavní hrdina nechtěl, tak to nebylo důležité. Vnímala sem hodně, jak guvernér prahl po zlatu, a líbil se mi jeho song a ohoz se zlatým blyštivým pláštěm, byť sem k němu sympatie necítila - prostě ten protiklad kopané hlíny a výbuchů tak pěknej nebyl. Měla sem ráda toho zrzavýho kluka. A - vůbec si nepamatuju, že by zabil Kokoua. A už vůbec si nepamatuju, že ta Pocahontasina kamarádko ho na smrt vlastně poslala, protože se o Pocahontas bála. Vůbec. Tyhle věci šly mimo mě, vůbec sem neřešila proč to či ono udělala, prostě to udělala, ať už to bylo dobré nebo ne. A plakala sem, když Smitha(e? v češtině prostě Smise) ten hajzl v purpurovém postřelil, protože sem si myslela, že umře. A bylo mi líto, že odplouvá pak pryč, ale proč lidi/postavy plakali až u toho odplouvání - to mi bylo jedno, prostě oba žili ne? Navíc, i když sem si broukala písničky, tak jsem vlastně vůbec nevnímala text. Vůbec si nevzpomínám, co se v těch sborových zpívalo, "zabij indiána protože je zlej" a tak... tohle šlo uplně mimo mě. Jediné co se mi líbilo, tak před koncem příprava na válku - kdy stejný text zpívali jak Indiáni, tak Angličani. Oba tábory si o druhých mysleli to samé. Člověk člověku divochem. Geniální.
Dneska po těch letech mě napadaly myšlenky, kde ten novej svět vlastně leží. Možná to tam je k vyčtení z map, zas tak podrobně sem to nezkoumala, ale Indiáni vypadali jak z amerických plání, vyholené skalpovací patky a podobně, a prostředí přitom bylo spíš pralesní, Mexické a dál na jih. Nějaký kmen tam byl zmíněn, tak se potom nejspíš zkusím popídit. (Asi měli být někde ze severu, byť tomu to prostředí moc neodpovídalo... jako, lítaly tam bukové listy a tak... a ve druhém díle, ke kterému se jinak vyjadřovat nehodlám páč úspěšně předstírám, že neexistuje, to začíná tím, že je u Indiánů sníh). Mno. Pak sem řešila to, že je vrba obalená zvířátkama jak pravá disney princess, ale zas tu veverku z huby odfoukla, tak budiž. Mývala i ....kolibříka?... jsem měla ráda i předtím, jen jsem tolik nevnímala jejich "lidské" chování. Prostě to bylo zvířátko a to se chová jako zvířátko. Teď sem zachytila víc fórků. A jak jsem psala, zaznamenala jsem, proč teda došlo k tomu, že Kokou zemřel (bez kapičky krve - kids friendly!), plus samozřejmě mě otravovaly takové ty myšlenky typu "takhle by se přeci nechovali, a muškety z tý doby se ládovaly dvě minuty, za tu dobu je šípama rozcupujou" atd. Vadily mi i náčelníkovy věty typu "si hambou svého otce" a "vše je dnes moc složité, dcero". Politika, politicka. Pro dítě to neexistuje.

Tak jako tak, měla jsem a mám Pocahontas ráda. Líbí se mi mnohem víc, než Mulan, kterou jsem viděla až v dospělosti, a která mi opravdu občas přišla příliš dětsky stupidní a zkratkovitá. Přitom dráček a chlapi v sukních neměli chybu.

P.S., ten x let starý slovenský dabing (ve kterém jsem to omylem stáhla) vůbec nebyl špatný, zpočátku sem to vůbec nepoznala od češtiny a až pak mi pak došlo, že má ta písnička na konci nějak hodně krátkých slabik místo dlouhých...

Dotazy? Podobné zkušenosti? Cokoliv? Pište!

(s)mějte se!

P.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Zlomenymec Zlomenymec | Web | 5. july 2015 at 22:47 | React

Já Pocahontas nikdy neviděl, relativně nedávno jsem viděl tu Mulan, a ta mi přišla docela fajn, hlavně ta známá písnička, během které vycvičí celou čínskou armádu :D

https://www.youtube.com/watch?v=ZSS5dEeMX64

2 Panda Panda | 6. july 2015 at 17:36 | React

[1]:Jo, písničky jsou skvělé, jen je to na mě občas bylo moc zjednodušené právě, takové to jak je Ping půl filmu boží, zachrání všem život, všichni totálně na prášky jestli to přežil, a pak - jé, ona je to holka, tak to na ní serem.. :D ale to je fakt můj subjektivní pocit :) když sem to viděla teďka podruhý, tak už mi to tolik nepřišlo..

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement