Články a názory na tomto blogu jsou pouze mé vlastní (a více či méně ironické), a mohou se časem měnit. Blog slouží čistě pro zábavu a odreagování. Vznikl za mých pubertálních časů, a v té podobě zůstává dodnes. Odpusťte dospělému člověku, že se rád vrací do svých rozjívených let. ☺☻♥

Koloběh nenávisti

12. april 2015 at 18:59 | Panda aneb M_Y |  Blábolení
Je tomu už pár měsíců, možná rok, kdy se ke mě dostal zajímavý článek na téma pomsty, odplaty, a vůbec lidské krvežíznivosti. Je teď pro mě velmi ošemetné sepsat, jak na mě zapůsobil a jak ho mohu interpretovat a předat, protože už jsem ho znovu nenašla.
Nicméně - věnoval se tématu mučení různých zloduchů, hajzlů a vrahů neviňátek. A lidskému "selskému rozumu" - v tom smyslu, že je uplně normální a navíc žádoucí jejich činy brutálně odsoudit a zmalovat jim xichty, umučit je, spálit a pochcat. Přece si to ti zmrdi zaslouží.

Tak. Představte si libovolného padoucha. Vraha vašeho bratra, anonymního pedofila který znásilnil a zabil deset copatých nevinných holčiček, Hitlera. Startuje vás to? Máte chuť jim zmáčknout koule do svěráku? Vyčíslit jim, co všechno udělali a dát jim za to co proto? A cítíte se naprosto v právu, je to tak v pořádku? A když vám já řeknu, že je máte nechat být - naštve vás to? Budete mi nadávat a říkat mi, že to tím vlastně schvaluju a možná mě pro jistotu zmlátíte taky?
Protože takhle jedná většina lidí. A připadají si v právu.
A teď z té druhé strany. Člověk není nikdy sám. Kolik lidí naštvate vy sami, když zvalchujete odsouzeného? Kolik dalšího násilí vyburcujete, kolik dalších skrytých vrahů vyplave na povrch? Dovedete si představit, že jeden jediný člověk přiměje k násilí tisíc, stotisíc, milion dalších? V kontextu situace provedl špatnost, která je minulostí, nezmění se. Proč je dobré se v tom užírat, aby to změnilo náš postoj, vyburcovalo nás to a snížilo na úplně stejnou úroveň, na které je obžalovaný? Nakonec přeci dosáhne svého; chtěl násilí, a dostal ho plnou dávku. Odplata nebo pomsta neexistuje, je to jen zástěrka pro koloběh násilí, zástěrka pro naše ego, které si dokazuje, že je lepší a bude ještě lepší, když v "zájmu dobra" z někoho vymlátí duši. Vážně to je v pořádku?
Místo toho, aby zajetím a zastavením toho "zlého" člověka napětí zmizelo, je vyburcováno další. Jak vůbec můžeme "bojovat" za mír? "Bojovat" proti rakovině? Proč na mě ze spousty reklam koukají nemocné děti, pozvánky na vyšetření smrtelných chorob, odkaz na naše vojáky bojující pro nic za nic za hranicemi, proč tomu sakra dáváme tolik energie? (nechci tím říct - přehlížejme to. Ale v našem zájmu přeci není být nemocný, zájem je být zdravý. A proč by nás měl přimět pomoci reaklmní spot pomoct někomu jinému - z dobroty srdce, nebo "abychom se necítili špatně"?)Já jsem viděla osobně jeden jediný billboard, který se mi líbil - a to nadaci pro postižené, s barevným plakátem "kéž jsou všechn bystosti šťastny." Člověk si to přečte a rozzáří se. Teda, aspoň já. To jsou ty správné vlny, zlepší mi to den. Není to žádné - važte si toho, že nemáte demenci a použijte mozek k tomu, abyste darovali prachy nadaci, která si je rozná mezi generální ředitele a postiženým koupí jedno nové křeslo. Pomožte, toužete po-moci.
Mír přeci vůbec neznamená žádný boj. Na počátku bylo slovo, a to bylo vibrací - ty vibrace my vysíláme a ovlivňujeme tím svět kolem nás. A není to žádná novinka, náš mozek opravdu vysílá zachytitelné a zaznamenatelné vlny; jen se otom nikde moc nepíše, protože to není k smíchu, ani k pláči. To lidi nezajímá. Nerozpálí je to, nepřinutí je to bojovat, a dávat někam peníze, a strachovat se o sebe, a čekat kdy budou mít rakovinu - protože jí má přece tolik lidí, ne? Vlastně skoro každý - takže pro ní máme dveře otevřené...

Teprve až lidi pochopí, že klíčem neí odsuzování, tak můžou něco změnit. Já rozhodně neuměla použít taková slova a příklady, jaké uvedl text, o němž jsem mluvila v počátku. Jisté ale je, že byť mi věznice s telkou, počítačem a třikrát denně teplým jídlem nepřipadají v pořádku, odsuzuji boj o nadvládu nad situací. Jen neumím slovy popsat, co cítím. Třeba i na to ale jednou dojde.
Nebot třeba ten článek ještě najdu.

P.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Dreamer Dreamer | Web | 12. april 2015 at 19:11 | React

Je pravda, že jeden člověk může odstartovat vlnu dalšího násilí a špatností. Taky nesouhlasím s neskutečně luxusním vězením, ale asi bychom se neměli snižovat na úroveň, na jakou se snížili ti lidé.

2 Ang Ang | Web | 12. april 2015 at 19:18 | React

Násilí prostě nikdy není řešení.
A upřímně, i to super-luxusní vězení - proč ne. Mně jde v tu chvíli hlavně o to, aby ta osoba už nepobíhala mezi lidma a neubližovala dalším. Je mi fuk, jak se bude zbytek času mít.

3 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 12. april 2015 at 20:22 | React

Násilí zmírní vztek jen po určitou dobu, ale následky se vrátí zpátky. Krásný článek :)

4 Yaraki Yaraki | Web | 12. april 2015 at 23:40 | React

[2]: jasně, ale někdo musí ten jejich luxus platit - nejsou to prachy co by měli jít do vzdělání, nemocnic, starobinců...? Proč by se z peněz pilně pracujících lidí měli luxusně a nad jejich vlastní úroveň živit jejich vrazi?

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama